gratowanie

Proces gratowania i jego zastosowanie w przemyśle

Gratowanie to dość skomplikowany proces, który ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jego celem jest dopieszczenie produktu końcowego. Efekt wizualny gotowego produktu ma bardzo istotne znaczenie między innymi z punktu widzenia bezpieczeństwa. Nie można też zapomnieć o wygodzie w użytkowaniu wyrobu. Dlatego gratowanie odnajduje zastosowanie w przemyśle.

Zastosowanie gratowania w przemyśle

Gratowanie to proces usuwania nierówności, które powstały na krawędziach w czasie cięcia mechanicznego bądź termicznego. Jest to też proces, który stosuje się w czasie produkcji jednostkowej. Ostry grat można uzyskać w czasie wykrawania detali oraz ich wycinania. Proces ten dotyczy arkusza blachy, przy którym grat powinien zostać usunięty przed następnymi operacjami detali, a ponadto kształtowania detalu. Co więcej, grat będzie też niepożądany w czasie malowania detali, ponieważ może uszkodzić powłokę malarską na krawędzi, co jest bardzo problematyczne oraz kosztowne. Ważna jest wiedza dotycząca tego, jak można zastosować gratowanie. Okazuje się, że we wszystkich przedsiębiorstwach, które zajmują się wytwarzaniem elementów, powinien być kładziony nacisk na zrozumienie procesu gratowania. Mowa tutaj przede wszystkim o szlifowaniu powierzchni. Gratowanie usuwa grat pierwotny, czyli pionowo skierowany, przez co nierzadko powstaje grat wtórny, który skierowany jest poziomo.

Na czym polega obróbka wibrościerna?

Obróbka wibrościerna to obróbka mechaniczna powierzchni małych elementów, która przeprowadzana jest w specjalnych tumblerach ze wsadem tych detali, a także materiału ściernego bądź polerskiego. Jest to skomplikowany proces, który wymaga zastosowania specjalistycznych przyrządów. Obróbka wibrościerna często stosowana jest w jubilerstwie do polerowania biżuterii metalowej bądź elementów z tworzyw sztucznych. Oprócz tego stosuje się ją w procesie gratowania oraz odtłuszczania. Żeby gratowanie zachodziło kompleksowo, proces szlifowania trzeba uzupełnić o specjalne narzędzia, które pozwolą usunąć także grat wtórny. Dlatego przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w gratowaniu powinny stosować urządzenia przydatne zapewniające świetne dopasowanie do konkretnego procesu produkcji. Gratowanie to dość kosztowny proces, który pozwoli usunąć wszelkie niechciane zadziory. Obróbka wibrościerna zapewnia sporo możliwości. Zastosowanie gratowania w przemyśle jest bardzo szerokie. Celem takiego procesu jest usuwanie ostrych pozostałości materiału, czyli tak zwanych gratów na krawędziach detalu.